60-lecie OSP Dwory Drugie

Organizatorzy zapowiadali jubileusz z pompą. Dotrzymali słowa. Nie przewidzieli jednak, jakiego szczególnego znaczenia nabierze pompa w sobotnie popołudnie 25 czerwca. Część oficjalna odbyła się zgodnie z planem, mimo że żar lał się z nieba. Ale festyn przerwała gwałtowna burza. Zabawę można było podjąć, dopiero upewniwszy się, że nikt nie ucierpiał.

Uroczysty apel pododdziałów straży pożarnych w asyście pocztów sztandarowych rozpoczął się od złożenia raportu prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego OSP Edmundowi Kalfasowi przez dowódcę uroczystości Piotra Patrzyka. Następnie poczet flagowy wciągnął na masz flagę państwową przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego granego przez orkiestrę dętą OSP w Polance Wielkiej pod batutą kapelmistrza Jana Jarosza.

Najważniejsze wydarzenia minionych 60. lat straży w Dworach Drugich przedstawił Jarosław Krząkała. Po historycznym rysie ślubowanie złożyli członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Ich starsi druhowie otrzymali odznaczenia.
Złote medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: Józef Bartula, Leszek Kożuch, Józef Krząkała, Jerzy Nowotarski, Marek Nowotarski i Piotr Sulkiewicz.
Srebrne medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: Marek Bogacz i Jarosław Krząkała.
Brązowe medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: Konrad Grygierzyc, Łukasz Grzesło, Mariusz Kozak, Marcin Kubica, Wojciech Matysik, Łukasz Ozga, Michał Piwowarczyk i Piotr Strumiński.
Odznaka „Strażak Wzorowy”: Maciej Palka.
Odznaka wysługa lat: Bronisław Jania (45-lecie) i Zdzisław Palutkiewicz (15-lecie).

Za ofiarną i czasem niewdzięczną służbę podziękowali ochotnikom wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP Albert Bartosz (zarazem wójt Gminy Oświęcim) oraz prezes Edmund Kalfas.

W uroczystości wzięli udział także m.in. komendant powiatowy PSP Piotr Filipek, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Oświęcim Ryszard Szklarski, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP w Oświęcimiu  Arkadiusz Kuwik, Komendant Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP w Oświęcimiu  Tomasz Tyran, radna gminna Bernardyna Bryzek, wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Władysław Zaliński i sekretarz Gminy Oświęcim Robert Dziuba.

Po części oficjalnej zaczęła się zabawa. Dzieci opanowały dmuchańce i kule wodne, a dorośli oddali się kibicowaniu. Festyn przerwała gwałtowna burza. Uczestnicy schowali się w Domu Ludowym. Część sprzętu udało się uchronić przed zniszczeniem, jednak wicher potargał namioty i połamał rurki. Dopiero kiedy niebo się przetarło, można było wznowić imprezę. Tańce i hulanki przy muzyce trwały do białego rana.